Karpacki Jarmark Turystyczny zorganizowany w dniach 26–28.07.2019 obfitował w wiele wydarzeń, które miały miejsce w rynku miejskim i Parku pod Dębami w Ustrzykach Dolnych.
Jarmark miał być zarazem półmetkiem dla paru działań, które przyczynią się w niedalekiej przyszłości do uatrakcyjnienia miasta i gminy Ustrzyki Dolne. Wykonane zostały prace, jak zakładały 2 realizowane projekty. Pierwszy projekt to Ustrzycka Rozeta, który obejmuje w tym roku dwie miejscowości w ustrzyckiej gminie: Zadwórze i Hoszowczyk. Prace na Zadwórzu są na ukończeniu w 80%. Po tym nastąpią prace w Hoszowczyku. Ustrzycka Rozeta obejmie jeszcze inne działania, ale to po ukończeniu prac w tych w/w dwóch miejscowościach.
Przygotowany został Szlak Budowli i Pomników Sakralnych, który obejmuje w mieście 9 miejsc, w tym rynek jako początek szlaku. Zalicza się on również do Ustrzyckiej Rozety. W związku z tym oraz działaniami Bieszczadzkiej Gry Terenowej wykonana została ścieżka spacerowa Pod Dębami, która wchodzi w skład zarówno Ustrzyckiej Rozety oraz jest częścią Bieszczadzkiej Gry Terenowej, czyli drugiego projektu.
W piątek 26 lipca 2019 roku w pierwszym dniu jarmarku zaprezentowało się Centrum Kultury i Turystyki w Brzegach Dolnych oraz wystąpiły zespoły: Piasty, Lisznianie, Krzysztof, Teodor i przyjaciółki oraz Oratyk.
Drugi dzień, tj. w sobotę 27.07.2019 roku obfitował w więcej wydarzeń, bowiem Ustrzyki Dolne i Galanta ze Słowacji podpisały umowę o współpracy partnerskiej. Przedstawiciele słowackiego miasta zaprezentowali się na ustrzyckim rynku przygotowując potrawę słowacką. Wystąpiły zespoły polskie: Bandoska, Śwagry, Beka, Vazina ze Słowacji, węgierski Hévízi Tiszta Forrás Dalkör oraz ukraińskie: zespół pieśni Polskie kwiaty, zespół tańca Arsa, zespół pieśni Wilunia, zespół tańca Talisman.
Niedziela trzeciego dnia rozpoczęła się od barwnego korowodu, który przeszedł spod Kompleksu Basenów „Delfin” do Parku pod Dębami.
Po tej części zaprezentowały się zespoły polskie: Jany, kapela Hanki Wójciak, Chudoba, Vazina ze Słowacji, węgierski Hévízi Tiszta Forrás Dalkör oraz ukraińskie: zespół pieśni Ridni naspiwy, zespół pieśni i tańca Czerwona ruta, zespół pieśni Salganocka, zespół Chmielniczanka, zespół Akkermancy.
W trakcie jarmarku został zaprezentowany produkt turystyczny jak: Bieszczadzka Gra Terenowa. Omówiona została ścieżka spacerowa Pod Dębami oraz Szlak Budowli i Pomników Sakralnych.
Kilkanaście osób wzięło udział w pieszych rajdach rodzinnych zorganizowanych w ramach Karpackiego Jarmarku Turystycznego. Przez trzy dni chętni turyści i mieszkańcy wędrowali szlakami wchodzącymi w skład Korony Ustrzyckich Gór. Zdobywali: Kamienną Lawortę, Małego Króla, Holicę, Gromadzyń i Orlik. Pięć osób weszło na wszystkie szczyty. W nagrodę otrzymały certyfikat KUG i podarunki rzeczowe od BCTiP.
Organizatorami głównymi karpackiej imprezy byli: Gmina Ustrzyki Dolne oraz Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji, współorganizatorami: Ustrzycki Dom Kultury, Karpackie Stowarzyszenie Turystyczno – Kulturalne „Źródła Karpat”, Centrum Kultury i Turystyki w Brzegach Dolnych, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, Szkoła Podstawowa nr1, Komenda Powiatowa Policji, Ochotnicza Straż Pożarna z Zawadki, Wojtkówki, Stańkowej, Brelikowa, Leszczowatego i Ustrzyk Dolnych,
Sponsorami i fundatorami nagród byli: Gmina Ustrzyki Dolne, Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji, Muzeum Młynarstwa i Wsi, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, Apartamenty Wincentego Pola 73, Domki u Brzeginy, Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe.
Przez 3 dni swoje stoiska wystawiali: Sylwia Karabanowska, Justyna Motyka, KGW Ropienka, Tomasz Szukalski, Andrzej Putyra, Klub Seniora „Radość Życia”, Angelika Szmyd, Iwona Łapińska, Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi”, Bogumił Wajda, Krzysztof Wiśniewski, Wanda Tomaszek, Irena Trojnar-Kusznirska, Elżbieta Glińska – Agnieszka Bury, Dorota Głazowska-Krzywdzik, Bożena Bałkota, Warsztaty Terapii Zajęciowej Stowarzyszenie Wprowadzać w Świat Ustrzyki Dolne, Dariusz Tulejbicz, Karpackie Stowarzyszenie Turystyczno-Kulturalne „Źródła Karpat”, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, KGW Brzegi Dolne, Ewa Stec-Jodłowska, Chata Bojkowska Stowarzyszenie Zatwarnica, Renata Ostrowska, Paweł Słupek, Michalina Drewniak-Mosurek, Tomasz Korona, Bieszczadzki Klub Nordic Walking, Krystyna Barkowska, Waldemar Burdzy, Krzysztof Suszek, Sylwia Uruska, Jan Dygoń, Czesław Koziarz, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. Przepraszamy jeżeli kogoś pominęliśmy.
Realizowane projekty:
Realizacja projektu pn. „Ustrzycka Rozeta i Bieszczadzka Platforma Wirtualna elementami oferty turystycznej wpływającej na rozwój turystyczny gminy Ustrzyki Dolne”. Projekt dofinansowany jest w ramach Otwartego Konkursu Ofert z zakresu „Turystyka” na podstawie Programu Współpracy Gminy Ustrzyki Dolne z organizacjami pozarządowymi w roku 2019.
Realizacja projektu pn. „Bieszczadzka Gra Terenowa - dbanie o zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez popularyzację warsztatów Bieszczadzkich Odkrywców i utworzenie szlaku kulturowego na terenie gminy Ustrzyki Dolne”. Projekt dofinansowany jest w ramach Trybu Małych Grantów na podstawie Programu Współpracy Gminy Ustrzyki Dolne z organizacjami pozarządowymi w roku 2019.
Organizatorzy składają podziękowanie wszystkim osobom oraz instytucjom, które przyczyniły się do sukcesu organizacyjnego imprezy oraz projektów.
BCTiP Ustrzyki Dolne
Zdjęcia - A.Górski oraz pracownicy BCTiP