Siedmiodniowy Karpacki Jarmark Turystyczny odbył się w dniach od 24 do 30 lipca, na terenie gminy Ustrzyki Dolne. Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji, które było głównym organizatorem imprezy, na początek zaplanowało promocję ustrzyckich sołectw: Bandrowa, Brzegów Dolnych i Krościenka, które leżą na szlaku Kolonizacji Józefińskiej oraz Arłamowa. Codziennie na ustrzyckim Rynku odbywały się też kiermasze pełne wyrobów rękodzielniczych, artystycznych, dań regionalnych i koncerty.
Otwarcie Izby Regionalnej, Szlaku Kolonizacji Józefińskiej, kiermasze, koncerty a co najważniejsze przybliżenie otaczającej nas kultury i historii – były najważniejszymi wydarzeniami z jakimi turyści i mieszkańcy gminy Ustrzyki Dolne spotkali się na Karpackim Jarmarku Turystycznym.
Najważniejszą sprawą było otwarcie Izby Regionalnej oraz Szlaku Kolonizacji Józefińskiej. W Izbie znajdują się pamiątki związane m. in. z osadnictwem niemieckim, greckim, żydowskim, rusińskim, polskim, kopalnictwem ropy naftowej, turystyką bieszczadzką, sportem, czasami PRL-u, Solidarności, pamiątki z prywatnych zbiorów Zbigniewa Pasławskiego, Zbigniewa Kosakiewicza i Franciszka Adamczyka. Swoich zbiorów na ekspozycję użyczyło też Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie. Wiele osób ofiarowało swoje prywatne dokumenty, zdjęcia, pamiątki i eksponaty. Powstał już prawdziwy zalążek Ustrzyckiego, a nawet Bieszczadzkiego Muzeum Regionalnego.
Dodatkową atrakcją, którą znajdziemy w Izbie jest czasowa wystawa autorstwa Cezarego Konieczyńskiego „Ustrzyki dawniej i dziś”, na której zobaczymy fotografie i pocztówki dawnych Ustrzyk Dolnych, zestawione z współczesnymi czasami. W piątek odbyło się też otwarcie Szlaku Kolonizacji Józefińskiej. O przeżyciach swojej rodziny pochodzącej
ze Stebnika opowiedziała podczas otwarcia szlaku profesor Brygida Helbig, a następnie uczestnicy uroczystości, po kolei odwiedzili wszystkie miejscowości wchodzące w skład Szlaku - Ustrzyki Dolne, Stebnik, Bandrów, Krościenko i Brzegi Dolne. Wieczorem ustrzycka biblioteka zaprosiła na spotkanie autorskie z profesor Brygidą Helbig. Jej powieść „Niebko” opowiadająca o losach osadników niemieckich w Bieszczadach została nominowana do NIKE. Szlak został otwarty dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, a patronat nad przedsięwzięciem objęła Ambasada Niemiecka oraz Konsul Honorowy Generalny Republiki Austrii w Krakowie.
Działania związane ze Szlakiem Kolonizacji Józefińskiej znalazły uznanie komisji z Programu „Działaj Lokalnie X 2017”, gdzie Karpackie Stowarzyszenie Turystyczno – Kulturalne „Źródła Karpat”, współorganizator wydarzeń karpackich, uzyskało dofinansowanie na projekt „Nasza Ziemia Obiecana – od przybycia do wygnania” ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji Bieszczadzkiej – Ośrodka Działaj Lokalnie w Ustrzykach Dolnych. Wsparcie finansowe Ambasady Republiki Federalnej Niemiec dotyczyło projektu pn. „Szlak Kolonizacji Józefińskiej – Historia osadnictwa niemieckiego w Bieszczadach”.
W międzyczasie realizowano projekt „Podlasie na Podkarpaciu, Podkarpacie na Podlasiu” z programu dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Warto zaznaczyć, że w czerwcu liczna delegacja z Ustrzyk Dolnych gościła na Podlasiu, gdzie odbyła się prezentacja Ustrzyk Dolnych w Sokółce.
Karpacki Jarmark Turystyczny miał na celu przybliżenie uczestnikom otaczającej nas kultury karpackiej. Dzięki dodatkowym akcentom zagranicznym: słowackim, węgierskim czy ukraińskim Karpacki Jarmark Turystyczny charakteryzował się wielokulturowością i pokazał współpracę Ustrzyk Dolnych z miastami partnerskimi nie tylko z zagranicy, ale i z Polski, takimi jak Sokółka czy Wojnicz.
Najintensywniejszym dniem KJT była sobota. W ten dzień odbył się Ustrzycki Rajd Rodzinny i III Międzynarodowe Mistrzostwa Bieszczad w Nordic Walking. Na ustrzyckim Rynku odbywał się kiermasz, a na scenie i poza nią można było zobaczyć prezentację miasta partnerskiego Ustrzyk Dolnych – Sokółki z Podlasia w ramach w/w projektu. Prezentowali się również Węgrzy z miasta partnerskiego Héviz na czele z burmistrzem Papp Gábor, który ze swoją ekipą przygotował smakowite węgierskie leczo. Gościliśmy również władze Wojnicza z Małopolski, innego miasta partnerskiego Ustrzyk Dolnych, który również prezentował swoje walory na ustrzyckim rynku.
Widzowie gorąco oklaskiwali polskie i zagraniczne zespoły. Przez cały tydzień na scenie w rynku zaprezentowały się: Bieszczadzki Dom, Balowie, Kamraty, Ta Joj, Kremenaros, Bieszczadzka Ferajna, Watra, Dynowianie, Rymanowianie, Kapela na Dobry Dzień, Kapela z Wiercan, Radycz, w sobotę Dmitrowka, Arcyz, zespół regionalny z Sokółki, Cygańskie Serca, Sofiiewka, zespół z Zaporoża i Fidelis. Przez cały dzień mieszkańcom Ustrzyk Dolnych przygrywała Orkiestra z Góry św. Małgorzaty.
Ostatni dzień rozpoczął się mszą św. w kościele p. w. św. Józefa Robotnika, a następnie uczestnicy KJT barwnym korowodem udali się do Parku pod Dębami, gdzie odbywał się kiermasz i występy artystyczne zespołów polskich, słowackich, węgierskich i ukraińskich. Wystąpiły zespoły: ponownie Orkiestra z Góry św. Małgorzaty, Nemezis, Universal Band, Góbe, LTT Band, zespoły ukraińskie Walerego Curkana, Hoverla.
Telewizja Polska przygotowała wraz z organizatorami promocję Karpackiego Jarmarku Turystycznego na antenie regionalnej i ogólnopolskiej.
Osoby i instytucje, które przyczyniły się do sukcesu organizacyjnego Karpackiego Jarmarku Turystycznego i jego pojedynczych elementów: Burmistrz Ustrzyk Dolnych, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych, Zespół Szkół Publicznych nr 1, Ustrzycki Dom Kultury, Gazeta Bieszczadzka, Biblioteka Miejska i Powiatowa w Ustrzykach Dolnych, Ekipa do zadań specjalnych pod kierunkiem kierownika pana Jana Świstaka, Ochotnicza Straż Pożarna z Łodyny, Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych, Komenda Powiatowa Policji w Ustrzykach Dolnych, Karpackie Stowarzyszenie Turystyczno – Kulturalne „Źródła Karpat” w Ustrzykach Dolnych, Fundacja Bieszczadzka, MPGK w Ustrzykach Dolnych, Gmina Wojnicz, Gmina Sokółka, Miasto Héviz, Pozytywnie Zakręceni Mieszkańcy Brzegów Dolnych, Stowarzyszenie Homo Homini, Stowarzyszenie Sołtysów Powiatu Bieszczadzkiego, Bieszczadzki Klub Nordic Walking, Instytut Węgierski, Fred – Hansel Nielsen - Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Romy Salomon – Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Andrzej Tombiński – Konsul Honorowy Generalny Austrii w Krakowie, prof. Brygida Helbig – Berlin, Maryla Puskás – Héviz, Aleksandra Puskás – Budapeszt, Janusz Demkowicz, Zbigniew Pasławski, Bożena i Janusz Bałkota, Marian Pałasz, Wiesław Kabaj, Cezary Konieczyński, Paweł Kusal, Janusz Galant, Marek Konopka, Anna Łysyganicz, Jan Fedczak, Andrzej Szczerbicki, Bogusław Kochanowicz, Jolanta Jarecka, Wojciech Szott, Wojciech Domiszewski, Zygmunt Krasowski, Małgorzata Gergasz, Franciszek Adamczyk, Zbigniew Kosakiewicz, Karol Lenard, Aleksandra Ziembicka z mieszkańcami Krościenka, Bieszczadzki Dom oraz Jarosław Kusznirski i Irena Trojnar – Kusznirska, Bartosz Potocki, Edward Staszewski, Elżbieta Słoboda, Danuta Bochenek, Stanisław Maciela, Stanisław Drozd i Muzeum Bojków w Myczkowie, Ryszard Lawrenc z żoną.
Opracował: Jacek Łeszega dyrektor Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych