W niedzielę 20 maja z Ustrzyk Dolnych wyruszą na pieszą wędrówkę po Polsce! Przed nimi 4 tysiące kilometrów! Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!
Projekt „Polska idąca!"
Plan projektu
A gdyby tak rzucić wszystko i pójść w Bieszczady… albo kilka tysięcy kilometrów dalej? Dwoje Poznaniaków z zachodniopomorskim rodowodem, czyli my, Marta i Marek zaryzykujemy wszystko dla wspólnego marzenia – pieszej wędrówki dookoła Polski.
W setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości oraz wybuchu powstania wielkopolskiego, dla uczczenia tych wielkich wydarzeń wyruszymy w czteromiesięczną podróż pokonując blisko cztery tysiące kilometrów.
Wyruszymy 20 maja z Ustrzyk Dolnych, tak rozpocznie się pierwszy etap „Południe”. Po pokonaniu Ustrzyk Górnych wkroczymy na szlak graniczny wiodący przez Beskid Niski, Sądecki, Pieniny, Tatry, Beskid Żywiecki oraz Śląski. Następnie, trzymając się granicy kraju dotrzemy do Sudetów, gdzie przez Góry Opawskie, Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Stołowe, Sowie, Kamienne dotrzemy do Chełmska Śląskiego. Dalej przez Karkonosze, Góry Izerskie aż do trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec, skąd wybrzeżem Nysy Łużyckiej dojdziemy do Zgorzelca. Będzie to symboliczne zakończenie etapu „Południe”.
Etap drugi „Zachód” rozpoczniemy idąc wzdłuż Nysy Łużyckiej aż do przeprawy nad Odrą w Połęcku. Od tego momentu trzymać się będziemy Odry. Drugą co do wielkości rzekę w Polsce pokonamy na wysokości Gryfina. Dalej trzymając się granicy przez Puszczę Wkrzańską trafimy do Nowego Warpna, a następnie do Trzebieży gdzie podejmiemy próbę przeprawienia się przez rzekę łodzią do Kopic. Następnie dotrzemy do Świnoujścia gdzie przejdziemy się transgraniczną promenadą i ruszymy do Lubiewa symbolicznego końca etapu „Zachód”.
Etap trzeci „Północ” rozpocznie się w Lubiewie tuż przy Międzyzdrojach. Polskie wybrzeże zaprowadzi nas wprost na Hel. Z helskiego półwyspu udamy się przez Trójmiasto do Piasków na Mierzei Wiślanej. To będzie koniec etapu trzeciego „Północ”.
Ostatnią część naszej podróży będzie etap „Wschód”. Z Piasków wrócimy do Krynicy Morskiej, skąd promem dotrzemy do Fromborka. Stamtąd ruszymy do nadgranicznych miejscowości przechodząc między innymi przez Gołdap, pokonując Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej i Wiżajny. Kierując się na południe wzdłuż wschodniej granicy przejdziemy tereny tak zwanej Małej Litwy, Puszczę Augustowską i Białowieską. Rzekę Bug przekroczymy w Gnojnie, następnie przez Terespol, Sobiborski Park Narodowy, Przemyśl aż do Ustrzyk Dolnych, które będą wielkim zakończeniem naszej wędrówki.
Założenia projektu
Głównym założeniem projektu jest okrążenie Polski poruszając się pieszo w niewielkiej odległości od granic państwa. Owocem tego czynu będą zapiski i zdjęcia zawierające nasze wspomnienia, przeżycia oraz historie, które przytrafią nam się w trakcie wędrówki. Nie bez znaczenia będzie także obraz Polski, który wyłoni się z tych słów i fotografii. Jaka jest nasza ojczyzna 100 lat od wywalczonej niepodległości? Jakich ludzi spotkamy na swojej drodze? Czy doświadczymy osławionej polskiej gościnności, czy też strachu przed „obcym”? Odpowiedzi na te pytania zawrzemy w słodkogorzkim materiale z naszej podróży, w którym na pewno nie zabraknie humoru, momentów pełnych wzruszeń oraz (co przeczuwamy ale nie wypowiemy na głos) nie jednego dramatu.
Swoimi działaniami chcielibyśmy nawiązać do dokonań Feliksa Wojtasa, Szczepana Nawrockiego i Floriana Sarboka. Ta trójka w 1933 roku wyruszyła w podróż granicami II Rzeczpospolitej ze Zbąszynia. Pokonali ponad dwa tysiące kilometrów w 102 dni. Swoją podróż starali się udokumentować poprzez stęple z urzędów i parafii. Podobnie jak tamci Wielkopolanie zbierać będziemy potwierdzenia naszej obecności w miastach i wsiach, w których będziemy zatrzymywać się na odpoczynek.
Zakładany przebieg realizacji projektu
Etap „Południe”
Ustrzyki Dolne – Zgorzelec
Maj/czerwiec – lipiec 2018
Etap „Zachód”
Zgorzelec – Lubiewo
Lipiec 2018
Etap „Północ”
Lubiewo – Piaski
Sierpień 2018
Etap „Wschód”
Piaski – Ustrzyki Dolne
Sierpień – Wrzesień/październik 2018
Dziennie pokonywać będziemy około 40 km, w zależności od warunków atmosferycznych. Czas podróży w poszczególnych etapach może ulegać nieznacznym zmianom z przyczyn niezależnych od nas.
Stopień zaangażowania w realizację projektu
Do wyprawy dookoła Polski przygotowujemy się od roku. W styczniu 2017 roku rozpoczęliśmy serię długodystansowych marszów opisanych na naszym blogu piechotasiechodzi.pl oraz na lokalnym poznańskim portalu informacyjnym miastopoznaj.pl. Wstępnym sprawdzianem naszych umiejętności był marsz na ostatni Przystanek Woodstock odbywający się w Kostrzynie nad Odrą ze stolicy Wielkopolski. Pokonaliśmy wtedy 170 kilometrów w cztery dni. Nasza akcja odbiła się echem w mediach ogólnokrajowych i lokalnych, co mogą Państwo sprawdzić przeglądając wpisy z tej podróży na naszym blogu. Na miejscu przywitał nas osobiście Jurek Owsiak co było miłym zwieńczeniem pięknej podróży.
Obecnie kompletujemy sprzęt niezbędny do odbycia podróży naszych marzeń oraz pracujemy nad kondycją fizyczną. Od stycznia, przynajmniej raz w miesiącu, podobnie jak w zeszłym roku, urządzamy ponad czterdziestokilometrowe marsze, których przebieg śledzić możecie Państwo na naszym blogu.
Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że według naszej wiedzy, jeśli Marcie uda się zrealizować plan, to będzie pierwszą kobietą, która okrążyła Polskę na piechotę i to udokumentowała.