Miejsce kaźni Żydów w Krościenku


  • Miejsce kaźni Żydów w Krościenku

Miejsce kaźni Żydów w Krościenku

O istnieniu społeczności żydowskiej jeszcze w ubiegłych wiekach dowiadujemy się z informacji, że na cmentarzu żydowskim w Ustrzykach Dolnych byli grzebani Żydzi z Krościenka. Żyła w tej miejscowości na początku niewielka społeczność, której liczebność rozrosła się w późniejszych czasach.

Żydzi w Krościenku do wojny zajmowali się głównie handlem oraz rzemiosłem. Uczestniczyli w życiu kulturalnym i sportowym wsi.

Kres funkcjonowania tej społeczności postawili hitlerowcy, którzy najpierw prześladowali Żydów po wprowadzeniu swoich porządków od czerwca 1941 roku, a później doprowadzili do utworzenia getta. Zdarzały się już mordy na Żydach, ale ich apogeum nastąpiło w 1942 roku, kiedy to przyszedł czas na likwidację getta, a z tym jego mieszkańców. W grudniu 1942 roku hitlerowcy zamordowali około 200 Żydów z Krościenka i okolic.

W 2012 roku w 70 – rocznicę tragicznej śmierci Żydów z Krościenka odsłonięto pamiątkową tablicę nad Strwiążem, w miejscu mordu dokonanego przez zbrodniarzy hitlerowskich na niewinnych ludziach.