Pomnik w Ustjanowej Górnej
Lotniczą przeszłość Ustjanowej upamiętnia pomnik wybudowany w 1969 roku ku czci wychowanków Wojskowego Obozu Szkoleniowego poległych na wszystkich frontach II wojny światowej.
W roku 1931 zwiad lotniczy dęblińskiej sekcji Lubelskiego Klubu Lotniczego odkrył w okolicach Ustrzyk Dolnych warunki wietrzne, ułatwiające zdobywanie odpowiednich wysokości. Do tego górskie zbocza, odkryte i bezleśne spowodowały, że w miejscowości Ustjanowa zlokalizowano największy w ówczesnej Polsce Wojskowy Obóz Szkoleniowy.
Na grzbiecie Holicy (762 m n.p.m.) pobudowano hangary, zainstalowano wyciągarki, czyli stanowiska dla szybowców. Ośrodek szkolił pilotów, którzy w późniejszym czasie brali udział w bitwach na wielu frontach. Znajdowało się tam też lotnisko szybowcowe. Ustjanowa z lotniskiem szybowcowym wraz ze znakomitymi warunkami wypoczynkowymi stała się areną szybowcowych mistrzostw Polski w 1935 roku.
O lotniczych tradycjach Ustjanowej przypomina Bieszczadzki Bieg Lotników organizowany corocznie od 1987 roku oraz dwie izby: Pamięci w Szkole Podstawowej w Ustjanowej oraz Izba Regionalna należąca do Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych.