Trasa w formie pętli prowadzi przez Ropienkę, Stańkową oraz Zawadkę ma około 18 km długości.
Opis trasy: Trasa rozpoczyna się w parku wiejskim w Ropience. Stamtąd kierujemy się drogą numer 2226R do miejscowości Stańkowa, tam przy świetlicy wiejskiej znajduje się miejsce na odpoczynek. Po odpoczynku wracamy ponownie na drogę nr 2226R w kierunku Zawadki. Przy zabytkowym cmentarzu w Zawadce znajduję się kolejne miejsce postojowe. Z Zawadki ruszamy drogą nr 2224R w kierunku Ropienki. Koło Szkoły Podstawowej w Ropience skręcamy w prawo i drogą powiatową nr 2293R wracamy do parku wiejskiego przy kościele pw. św. Barbary w Ropience.
Stopień trudności: łatwa.
Trasa jest rekomendowana dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Poruszając się na trasie należy przestrzegać przepisy ruchu drogowego.
Trasa jest dostępna cały rok ale należy uwzględnić warunki pogodowe.
Trasa jest bezpłatna.
Budowę świątyni rozpoczęto w 1936 rok. W trakcie wojny kościół pozostawał w stanie surowym dopiero po wojnie dokończono budowę. Ziemia, na której stoi kościół została przekazana przez Marię Lewandowską, właścicielkę wsi.
2. Pomnik upamiętniający pomordowanych przez UPA w Ropience
Pomnik upamiętnia wydarzenia z lipca 1944 roku. Wówczas ukraińscy nacjonaliści dokonali mordu na mieszkańcach Brelikowa, Leszczowatego. Jest to pomnik odnowiony przez BCTiP oraz KSTK w 2020 roku
3. Krzyż kopalniany w Ropience
Krzyż ten umieszczono w miejscu dawnej kopanki. Niestety zamiast ropy pokazało się źródło gorącej wody. Według legendy górnicy byli przestraszeni że dokopali się do piekła, by uprosić Boga o opiekę postawiono krzyż.
4. Kapliczka przydrożna w Stańkowej
Kapliczka leśna z wizerunkiem Matki Bożej. Zobaczyć można tam pozostawione różańce przez podróżujących.
5. Kościół filialny w Stańkowej
Kościół pw. św. Józefa Robotnika. Kościół rozpoczęto budować w 1983 roku, a poświęcony został 23 września 1984 roku przez bpa Ignacego Tokarczuka.
6. Miejsce podworskie Stańkowa
Niestety nie zachowały się żadne zdjęcia dworu.
7. Kościół pw. Krzyża Świętego i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Rozpuciu
Drewniana świątynia zbudowana w 1900 roku. Kościół zbudowano na planie krzyża łacińskiego.
8. Cmentarz w Zawadce
Jest to miejsce po dawnej cerkwi. Obecnie jest to cmentarz, na którym znajduję się zabytkowa chrzcielnica.
9. Kapliczka przydrożna w Zawadce
Kapliczka pierwotnie znajdowała się po przeciwnej stronie drogi. Została przeniesiona przez więźniów pracujących przy budowie drogi.
10. Kaplica grobowa Wierzbickich w Ropience
Wybudowana w 1893. Kaplica jest wpisana do rejestru zabytków Województwa Podkarpackiego.
11. Zabytkowa kopalnia ropy naftowej w Ropience
Pierwsze wzmianki o wydobyci pochodzą z 1862 roku. Natomiast jako przedsiębiorstwo widnieje od lat 80 XIX wieku. Kopalnia funkcjonuje do dnia dzisiejszego.