Dla dzieci
Dla seniorów

Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Bieszczadzka fauna i flora na wyciągnięcie ręki. To tu możesz stanąć oko w oko z niedźwiedziem brunatnym czy watahą wilków. Bez obaw przyjrzysz się też największemu drapieżnikowi z rodziny kotowatych – rysiowi euroazjatyckiemu.

Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego


Co można zobaczyć w Muzeum Przyrodniczym?

Odpowiedź znajdziemy w krótkim opisie nowych ekspozycji muzealnych.

Parter – sala wystaw czasowych

Na Sali prezentowane są wystawy czasowe. Aktualnie znajduje się wystawa fotograficzna o skarbach bieszczadzkiej przyrody.

I piętro

Zwiedzanie ekspozycji rozpoczyna się od Jaskini Czasu, która „przenosi” zwiedzających do kopalni ozokerytu. Prezentujemy tu odlew nosorożca włochatego ze Staruni i kości zwierząt żyjących w plejstocenie. W części geologicznej zachęcamy, by dotknąć skał występujących w Bieszczadach, a minerały obejrzeć pod powiększeniem. Na ekranach monitorów wyjaśniamy, jak powstały Bieszczady, prezentujemy najciekawsze bieszczadzkie potoki i zjawiska pogodowe. Dajemy możliwość własnoręcznego uruchomienia procesu powstawania osadów na dnie Oceanu Tetydy oraz prześledzenia historii bieszczadzkich roślin zapisanej w torfie. Dla wnikliwych zwiedzających prezentujemy mapy, przekroje geologiczne i monolity glebowe.

Historia i turystyka:

Ekran mgłowy przenosi zwiedzających do świata, który przeminął. Zachęcamy, by wejść do bojkowskiej chaty, zajrzeć przez okno do dworu w Siankach, wysłuchać legend w starej studni i poruszyć nieczynny już kiwon. Proponujemy zapoznanie się z przepisami na tradycyjne potrawy i lekarstwa z bieszczadzkiej „apteki”. Życie dawnych mieszkańców przedstawiamy na zdjęciach, mapach, makietach i w aplikacjach. Wraz z Mieczysławem Orłowiczem możemy pozachwycać się widokami w różnych porach roku, wykonanymi z Przełęczy nazwanej jego imieniem.

II piętro – Fauna i flora Bieszczadów

Zwiedzanie tej ekspozycji nawiązuje do wędrówki szlakiem turystycznym w Bieszczadzkim Parku Narodowym, od „krainy dolin” po szczyty połonin. Prezentujemy rośliny i zwierzęta bieszczadzkich łąk oraz zabiegi ochronne, które pozwalają utrzymać ich siedliska. Pokazany jest proces powstawania torfowisk wysokich, trwający tysiące lat, oraz rośliny, jakie tam rosną. Przybliżamy ukryte pod wodą życie w żeremiu bobrowym oraz w oczku wodnym. Dioramy leśne, wraz z ekranami dotykowymi, wyjaśniają życie dzikich mieszkańców karpackiej puszczy i potoku górskiego, z ich całą różnorodnością gatunkową - od małego porostu po olbrzymiego niedźwiedzia brunatnego. Zachęcamy do ukrycia się w czatowni, żeby podpatrzyć tajemnicze życie mieszkańców lasu. W części poświęconej połoninom prezentowane są zbiorowiska roślinne najwyższych partii Bieszczadów. Wędrówka kończy się na szczycie Tarnicy, gdzie można usiąść na ławeczce i podziwiać szeroką panoramę gór, doświadczyć zachodu słońca i nocy pełnej gwiazd. Kończąc zwiedzanie ekspozycji można będzie zaplanować sobie górskie wędrówki przy pomocy mapy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Sektor dla najmłodszych – Dzikie Królestwo rysia Pędzelka

Z myślą o najmłodszych turystach odwiedzających Muzeum Przyrodnicze BdPN, przygotowaliśmy specjalną strefę zabaw pn. „Dzikie królestwo rysia Pędzelka”. To właśnie tam, poprzez gry i zabawy edukacyjne, dzieci poznają podstawowe zasady zwiedzania Parku i odkrywają tajemnice bieszczadzkiej przyrody, wykorzystując zmysły, spryt i własną wiedzę. Gospodarzem i przewodnikiem po strefie jest mały ryś Pędzelek, bohater książeczki „Przygoda wielka rysia Pędzelka”, który zapoznaje nas ze swoimi przyjaciółmi - mieszkańcami karpackiej puszczy: wilkiem, żubrem czy bocianem czarnym. Mali turyści będą mogli zmierzyć się z bieszczadzkim niedźwiedziem, a nawet wejść do jego gawry! Do zdjęcia staną oko w oko z puszczańskim królem – żubrem i podadzą obiad gościom bociana czarnego. A gdy już skoczą w dal razem z rysiem i dowiedzą się, kto mieszka w oczku wodnym, na zakończenie dzikiej przygody rozwiążą Wielki Quiz rysia Pędzelka. Na wytrwałych czeka ukryta nagroda! Strefa dla dzieci bawi, uczy i inspiruje do górskich wędrówek w szacunku do przyrody i jej dzikich mieszkańców.

Przyziemie

W klubokawiarni można obejrzeć diaporamy i filmy o bieszczadzkiej przyrodzie, przy aromatycznej kawie z rzemieślniczej wypalarni i ziołowo-owocowych herbatach. Dla smakoszy słodyczy w ofercie klubokawiarni znajdują się czekolady z bohaterami książeczki rysia Pędzelka, wykonane w słynnej Fabryce Czekolad w Korczynie.

Modernizacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej wraz z Muzeum Przyrodniczym została wykonana w ramach przedsięwzięcia pn.: „Remont, modernizacja i doposażenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej wraz z Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych” dzięki dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (Umowa nr 18/2020/Wn50/EE-BS/D).

Fotografie Ewa Bujalska (BdPN).

Muzeum link do strony internetowej:

https://www.bdpn.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=139&Itemid=376

Zobacz także

Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji ****

Jacek
Jacek
Dyrektor - Przewodnik, informator turystyczny, opiekun szlaków
Natalia
Natalia
Informator turystyczny, pracownik biurowy
Karolina
Karolina
Informator turystyczny, pracownik biurowy
Joanna
Joanna
Pracownik gospodarczy
Jacek
Jacek
Konserwator
Andrzej
Andrzej
Konserwator, opiekun szlaków