Dla zaawansowanych

Trasa rowerowa na Kamiennej Laworcie

Trasa w formie pętli, prowadzi przez grzbiet Kamiennej Laworty ma długość około 12 km.

Trasa rowerowa na Kamiennej Laworcie Trasa rowerowa na Kamiennej Laworcie Trasa rowerowa na Kamiennej Laworcie Trasa rowerowa na Kamiennej Laworcie Trasa rowerowa na Kamiennej Laworcie


Opis trasy: Szlak rozpoczyna swój bieg przy skrzyżowaniu ul. Zielonej i Nadgórnej w Ustrzykach Dolnych. Dalej kierujemy się czerwonym szlakiem w kierunku górnej stacji narciarskiej na Kamiennej Laworcie. Z miejsca widokowego przy stacji narciarskiej podążamy czerwonym szlakiem w kierunku szczytu Kamiennej Laworty. Z tego miejsca kierujemy się w stronę Źródeł Strwiąża. Z miejsca postojowego przy Źródłach Strwiąża podążamy szlakiem niebieskim do ul. Strwiążyk, a następnie ul. I. Łukasiewicza i ul. Gąbrowicza wracamy do ul. Nadgórnej skąd wyruszaliśmy.

Stopień trudności: dla zawansowanych.

Trasa jest rekomendowana dla osób uprawiających jazdę wyczynową. Poruszając się na trasie należy przestrzegać regulaminu trasy.

Trasa jest bezpłatna,  dostępna w okresie od późnej wiosny do jesieni.

Na trasie można zobaczyć:

1. Krzyż Nad Urwiskiem

Usytuowany na wysokiej skarpie nad Strwiążem kilkumetrowy metalowy krzyż upamiętnia powstanie chłopskie z 1846 roku, a ściślej – straconych przez Austriaków uczestników rabacji galicyjskiej.

2. Miejsce po dworze Nanowskiwch

Wały po nie istniejącym już dworze Nanowskich wybudowanym około 1502 roku. Został spalony we wrześniu 1939 roku.

3. Miejsce widokowe

Miejsce widokowe znajduję się w górnej części stacji narciarskiej Laworta Ski. Stacja działa również w okresie letnim, umożliwiając wyciągnięcie rowerów.

4. Szczyt Kamiennej Laworty

Szczyt znajduję się na wysokości 769 m n.p.m. ustawiono tam metalowy krzyż oraz słup z legendą o Kamiennej Laworcie.

5. Źródło Strwiąża

To miejsce, w którym krzyżuję się szlak niebieski czerwony. W pobliskich wąwozach swój bieg rozpoczyna rzeka Strwiąż. W legendach zostały zawarte ludowe opowieść przekazujące ludowe wierzenia powstania rzeki.

6. Dawna cerkiew greckokatolicka

Cerkiew pw. Soboru Najświętszej Maryi Panny wybudowana została w latach 1831-1838. Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki. Przez pewien czas służyła jako magazyn.

7. Kościół pw. św. Józefa Robotnika

Kościół znajduje się przy ul. Gombrowicza. Budowę rozpoczętą 1983 roku a ukończono ją dopiero w 1991 roku. Kościół ma trzy wieże. Najwyższa ma długość 50 m.

Zobacz także

Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji ****

Jacek
Jacek
Dyrektor - Przewodnik, informator turystyczny, opiekun szlaków
Natalia
Natalia
Informator turystyczny, pracownik biurowy
Karolina
Karolina
Informator turystyczny, pracownik biurowy
Joanna
Joanna
Pracownik gospodarczy
Jacek
Jacek
Konserwator
Andrzej
Andrzej
Konserwator, opiekun szlaków